Szkoła po termomodernizacji

       Z końcem listopada zakończyliśmy termomodernizację budynków szkoły podstawowej i gimnazjum. Koszt robót wyniósł ponad 1 300 000 zł. Ze względu na długotrwałe procedury przetargowe nie wykonaliśmy w tym roku boiska oraz zagospodarowania terenu wokół szkoły na kwotę ponad 800 000 zł. Roboty te rozpoczną się na wiosnę. Zdjęcia zostały wykonane w dniu wczorajszym.



Budowę kompleksu oświatowego rozpoczęto w końcu lat 80, kiedy naczelnikiem był Michał Górski. Był to najtrudniejszy okres na inwestowanie, dlatego budowa ciągnęła się z przerwami przez 3 lata. W 1992 zostałem wójtem Gminy i rozwiązanie problemu budowy szkoły było najpilniejszym zadaniem. Doprowadziliśmy do zerwania umowy z firmą, która pozorowała roboty, czekając na karę umowną. Robotników i majstra zatrudniliśmy w ramach robót publicznych i przy bardzo skromnym finansowaniu z Kuratorium prowadziliśmy budowę. Dziś pachnie to prawdziwym nonsensem, ale wtedy trzeba było sobie jakoś radzić. Termomodernizacja naprawiła wszystkie  niedoróbki z tego okresu i dzisiaj, w mroźne dni zużycie oleju opałowego jest bardzo niskie. Przewidywane oszczędności zgodnie z dokumentacją powinny wynieść 36% rocznie. 



Przy relatywnie małych nakładach udało się więc osiągnąć kilka efektów.
Należy przyznać, że budynek wygląda okazale, a pozornie nieciekawa architektura z dawnej epoki prezentuje się nad wyraz nowocześnie.
Gmina budując tak rozległy kompleks edukacyjny wykonała ogromny wysiłek inwestycyjny. Gdyby te środki przeznaczyć na inwestycje w infrastrukturę techniczną, zaspokoilibyśmy potrzeby drogowe i wszystkie inne. Niestety, w Gminie Raczki przez całe lata 60 i 70 praktycznie nie inwestowano. Te zaległości musimy odrabiać do dziś.



Popularne posty z tego bloga

Podziękowanie za udział w I turze Wyborów Samorządowych

Program Zrównoważonego Rozwoju Rejonu Rzeki Rospudy