Rewitalizacja Raczek

Zasadniczym celem rewitalizacji powinno być przywrócenie do życia zaniedbanych dzielnic, ulic, placów. Samo odnowienie elewacji i naprawa nawierzchni niewiele zmieni, jeżeli w zaniedbaną tkankę miejską nie wprowadzimy nowego ducha.

Rynek małego, nadgranicznego miasta tętnił życiem. Sprzedawano towary wyprodukowane na miejscu przez lokalnych rzemieślników i rolników. Udane transakcje kończono z reguły w pobliskich karczmach, gdzie podawano piwo i okowitę z lokalnych browarów i gorzelni. Był to świat przednowoczesny, zamknięty, zhierarchizowany, ale na swój sposób barwny i dynamiczny.
Jego bogactwo wynikało z wielości i różnorodności podmiotów biorących udział w owej wymianie.
Dziś, kiedy na rynku królują globalne koncerny, małe, lokalne sklepy ciągle nadają raczkowskiemu rynkowi niepowtarzalny klimat. Przywołują pamięć układu świata o cechach niepowtarzalności i samowystarczalnej pełni.
Polski chłop, żydowski kupiec i niemiecki rzemieślnik stworzyli wspólny świat, który trwał przez stulecia, umarł na naszych oczach i nie odrodzi się już w całej swojej różnorodności..
Jeżeli staniemy się odpowiedzialni za przyszłość Raczek zachowamy z tej spuścizny wszystko, co ocalało.
Pustkę dzisiejszego rynku wypełnimy działaniami prospołecznymi i kulturalnymi. Odnowę życia na Raczkowskim rynku zaczniemy od uruchomienia dwóch podstawowych obiektów:
Przywrócimy do życia budynek byłej restauracji. Wielkość budynku umożliwia lokalizację:
PRZEDSZKOLA I ŻŁOBKA
SALI ZABAW DLA DZIECI STARSZYCH
SALI GIMNASTYKI KOREKCYJNEJ
GABINETÓW LEKARSKICH

Wybudujemy dla GOK wielofunkcyjny budynek, który pomieści:
BIBLIOTEKĘ
KLUB MŁODZIEŻOWY
SALĘ ARANŻOWANĄ W ZALEŻNOŚCI OD POTRZEB NA:
KINO
SALĘ BALOWĄ, DYSKOTEKĘ,
SALĘ WIDOWISKOWĄ NA 200 OSÓB

Rosnąca ilość osób w starszym wieku zmusza do powołania instytucji zajmującej się losem seniorów. W tym celu wykorzystamy budynek po byłym posterunku policji. Ośrodek będzie pełnił rolę „Klubu Seniora”, a więc miejsca spotkań, w którym działać będą:
UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU
GABINET ODNOWY I REHABILITACJI
KAWIARNIA

STARA MLECZARNIA?
Podczas spotkań z mieszkańcami pojawił się problem zaniedbanego budynku byłej mleczarni.
Budynek jest prywatnym pustostanem, w złym stanie technicznym i ze względu na położenie bardzo psuje wizerunek Raczek. Gotów jestem negocjować z właścicielem wykupienie obiektu i jego przeznaczenie na Osiedlowy Klub Młodzieży, prowadzony wspólnie przez Spółdzielnie Mieszkaniową i Gminę Raczki. Dajmy młodzieży szansę realizacji swoich uzdolnień i zainteresowań i nie narzekajmy na jej pustotę i lenistwo, kiedy w najbliższym otoczeniu nie ma warunków do pozytywnego rozwoju. Uruchomienie wspomnianego klubu świetnie wpisuje się w bardzo modny obecnie trend rewitalizowania budynków industrialnych i nadawaniu im nowych funkcji.
Zastrzegam z góry, że takie formy rozrywki jak dyskoteka czy bar z piwem, z racji lokalizacji i misji ośrodka będą zabronione. Promować będziemy wszelkie działania służące osobistemu rozwojowi.  Młodym ludziom pozostawimy wybór przyszłych form aktywności, które wypełnią nowa treścią zdewastowany budynek.

rewitalizacja, raczki, aktywny samorząd raczki, roman fiedorowicz

Popularne posty z tego bloga

Podziękowanie za udział w I turze Wyborów Samorządowych

Program Zrównoważonego Rozwoju Rejonu Rzeki Rospudy