Posty

Wyświetlanie postów z 2018

Czas obietnic i czas czynów

Obraz
Podczas kampanii wyborczej odbyłem szereg spotkań z mieszkańcami. Ze wszystkich rozmów przebijała potrzeba zmian w zarządzaniu Gminą.

Nic, że droga wyboista, ważne, że kierunek słuszny

Obraz
W ulotce wyborczej pod hasłem „W dobrym kierunku” Pan Wójt Andrzej Szymulewski zaprezentował swój program wyborczy i pochwalił się osiągnięciami.

Jak obiektywnie ocenić gminną władzę?

Obraz
Na przykładzie Roberta Biedronia widać, jak rozbieżne mogą być oceny mediów, mieszkańców i Rady Miasta. Biedroń, człowiek skądinąd bardzo sympatyczny, jest ulubieńcem liberalnych mediów. Prezydentem Słupska został dosyć niespodziewanie i już na początku urzędowania zaczęły pojawiać się relacje, jakie to rewolucyjne zmiany poczynił w zaniedbanym mieście Nowy Pan Prezydent.

Rewitalizacja Raczek

Obraz
Zasadniczym celem rewitalizacji powinno być przywrócenie do życia zaniedbanych dzielnic, ulic, placów. Samo odnowienie elewacji i naprawa nawierzchni niewiele zmieni, jeżeli w zaniedbaną tkankę miejską nie wprowadzimy nowego ducha.

Aktywność czy marazm?

Obraz
Na spotkaniu wyborczym w Suchej Wsi pani Anna G. z konkurencyjnego komitetu „Odnowa Gminy Raczki” zarzuciła mi, że dwadzieścia dwa lata mojej pracy na stanowisku Wójta „były okresem zastoju i marazmu”. Szanując prawo do własnego zdania, głęboko nie zgadzałem się z tak kategoryczną opinią. W uzasadnieniu usłyszałem, że gmina nie wykorzystywała funduszy unijnych, ponieważ nie zatrudnialiśmy pracownika, który potrafiłby wypełniać wnioski, ma to świadczyć o nieudolności Wójta. Nie sposób w krótkim tekście wymienić wszystkie dotacji pochodzące z Unii Europejskiej.

Festiwale, festiwale...

Obraz
Każde miasteczko musi dziś mieć swój festiwal. Kiedy przychodzi okres kanikuły Rzeczpospolita kipi festiwalami. Wybór jest tak wielki, że imprezy cierpią na deficyt publiczności.

Gmina i przedsiębiorcy

Obraz
Pan Wójt Andrzej Szymulewski w ramach programu wyborczego obiecywał utworzenie cytuję: Społecznej Rady Przedsiębiorców z Gminy Raczki przy wójcie (pisownia oryginalna). Pomysł zakończył się klapą, ponieważ dążenia obydwu podmiotów okazały się rozbieżne. 

Nowe życie historycznych traktów

Obraz
Rewaloryzacja miast jest dziś bardzo modna. Niewiele mówi się o rewaloryzacji dróg i nie chodzi tu o bieżące remonty, a raczej o przywrócenie starym traktom ich dawnej roli. Nie zawsze jest to możliwe, ale kiedy staniemy na skrzyżowaniu dróg w Chodźkach, nieuchronnie nadchodzi refleksja, że znaleźliśmy się w miejscu przecięcia historycznych traktów, dziś niestety zapomnianych. 

Aktywny Samorząd

Obraz
Kiedy zaczyna się i gdzie się kończy samorządność?  Początkiem może być prosta refleksja wyzwalająca ludzką aktywność- Ja to ja sam i moje otoczenie. Nie ochronię siebie, jeśli nie będę chronić otoczenia. Dopiero później zjawia się imperatyw - Rób co możesz, w miejscu w jakim jesteś i z tym co masz.

Program wyborczy

Obraz
SAMORZĄD TWORZĄ WSZYSCY MIESZKAŃCY GMINY. PARTYJNY SPÓR, KTÓRY PODZIELIŁ POLSKĘ NIE MUSI DOTYCZYĆ LOKALNEGO SAMORZĄDU. NATURALNYM PRZEDMIOTEM SPORU, MOGĄ BYĆ RÓŻNICE W POGLĄDACH DOTYCZĄCYCH ROZWOJU GMINY, ALE PRZENOSZENIE PARTYJNYCH KONFLIKTÓW NA RADĘ GMINY NISZCZY WSPÓLNOTĘ. Samorządy odmieniły oblicze Polski, zbudowały infrastrukturę miast i wsi. Odniesiony sukces jest najczęściej kojarzony z zaradnością i siłą przebicia wójta, czy burmistrza, natomiast niedoceniany jest jego społeczny wymiar, wynikający z udziału wspólnoty samorządowej. Jak wielu wójtów i burmistrzów sądziłem, że idea społeczeństwa aktywnego, uczestniczącego w procesie decyzyjnym jest odległym planem, który zostanie zrealizowany, kiedy gminy uporają się z podstawowymi problemami natury gospodarczej. Dziś przyznaję, że było to poważnym błędem. Polski, odrodzony samorząd dobiega trzydziestki, a idea społeczeństwa obywatelskiego jest abstrakcyjną wydmuszką. Powstaje wrażenie, że wiele grup społecznych c